Aktuality - kompletní výpis


Pondělí v pohybu

Pondělní cesta mě dovedla do Prachovic.
Rád jsem využil pozvání paní starostky Bohuslavy Čepové. Navštívili jsme místní cementárny Cemex. Vedení nás seznámilo s provozem a vizí firmy.
Poté jsem pokračoval do Ronova nad Doubravou, kde mě starosta Marcel Lesák informoval o připravovaných projektech. Prohlédli jsme si ČOV a stihli jsme si projít zrekonstruovaný městský park. 
Přeji hodně úspěchů při realizaci nových projektů.🍀

Datum: 24.04.2023

Obora v Litošicích

Obora v Litošicích. 🌲 Už jsem tady o tom problému jednou psal. Soukromý vlastník si oplotil cca 300 ha lesa, kam byli místní roky zvyklí chodit. Otázka je, jestli legálně. Setkal jsem se přímo v Litošicích se starostou Miroslavem Březinou. Oceňuji, jak za celou věc spolu s kolegy bojuje. 👏 Bohužel zatím marně, navíc nemají ani žádné konkrétní stanovisko od úřadů. Domluvil jsem si k tomu další schůzky. V obecné rovině podle mě není v pořádku si oplotit tak velký kus lesa. To bychom tady za chvíli žádné volně přístupné lesy nemuseli mít. Co si o tom myslíte? 

O celém problému vedení obce podrobně informuje na webu: https://www.litosice.cz/rubrika/obora-2022/

Datum: 22.04.2023

Kochánovické rybníky

Při cestách za dobrými příklady úpravy naší krajiny jsem tentokrát navštívil lokalitu Kochánovické rybníky. 🦆🐟
Jde o evropsky významnou lokalitu a v současné době zde AOPK buduje soustavu tůní a mokřadů. 
Děkuji Mgr. Vlastimilu Peřinovi za skvělý výklad.📖

Datum: 19.04.2023

Kochánovické rybníky

Při cestách za dobrými příklady úpravy naší krajiny jsem tentokrát navštívil lokalitu Kochánovické rybníky. 🦆🐟
Jde o evropsky významnou lokalitu a v současné době zde AOPK buduje soustavu tůní a mokřadů. 
Děkuji Mgr. Vlastimilu Peřinovi za skvělý výklad.📖

Datum: 19.04.2023

Jednání pracovní skupiny pro služby na venkově při SMS ČR

Jednání pracovní skupiny pro služby na venkově při Sdružení místních samospráv České republiky jsme tentokrát pořádali v Poslanecké sněmovně. 
Za účasti předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jany Krutákové nám vrchní ředitel David Surý z MŽP představil aktuální novinky v otázce zálohování. Toto téma vyvolalo velkou diskuzi. 
Dále se řešila Česká pošta, obchody, možnosti výstavby družstevních bytů, ale i obecní knihovny.
Děkuji všem za účast a aktivní přístup.👍

Datum: 14.04.2023

Pozvánka na konferenci Starostové nejen starostům

Plán na sobotu je jasný. ✅

Konference Starostové a nezávislí • STAN  Starostové nejen starostům a můj workshop o podpoře podnikání v malých obcích. A to je jen jeden z celé řady dalších. 
Přijďte si nás poslechnout!
Přihlásit se můžete pod odkazem níže:⬇️

https://forms.gle/kEirGn7ZCfN5zVKW9

Datum: 12.04.2023

Zasedání Zemědělského výboru

Dnes proběhlo zasedání Zemědělského výboru.🌾
Zabývali jsme se novelou zákona o myslivosti a aktuálním vývojem v problematice cen potravin. K situaci se vyjádřili zástupci všech zainteresovaných sektorů. 
Jednání pokračovalo výjezdním zasedáním zaměřeným na vodohospodářství.💦

Datum: 11.04.2023

Článek v březnovém vydání STANovin

Kde se zastaví ceny potravin❓

Nad tím se zamýšlím v článku, který vyšel v březnových STANovinách.

Přečíst si ho můžete v odkazu níže: ⬇️

https://www.starostove-nezavisli.cz/info-a-media/komentare/tomas-dubsky-kde-se-zastavi-ceny-potravin

Datum: 04.04.2023

Návštěva Přelouče

Les je pro mě ideální místo na procházky a k relaxaci. 🌲 Je dobře, že u nás platí většinou volný pohyb po lese, ať už patří komukoliv. V Přelouči řeší, že si vlastník oplotil 300 hektarů lesa (Litošice), kam místní roky chodili na houby. Podle zákona je to možné, ale ty výjimky jsou poměrně vágní. 🌳 Les má tři funkce: ekologickou, ekonomickou a společenskou. Tu třetí tak ztrácí a je to škoda. Nejen o tom bylo jednání v Přelouči s místostarostou Ivanem Moravcem. Díky za tyto poznatky. Budu k tématu zjišťovat další podrobnosti a dám vědět. Jsem rád i za krátkou schůzku se starostou Martinem Šmídem. 🤝

Datum: 04.04.2023

Návštěva Skutče

Zajímavá a inspirativní návštěva města Skuteč. S Davidem Šimkem jsme využili pozvání pana starosty Jaroslava Hetfleiše k návštěvě Skutče. Diskutovali jsme o připravovaných digitálně technických mapách a byli jsme seznámeni s připravovanými projekty. Prohlédli jsme si zdejší muzeum, které určitě doporučuji k návštěvě a došlo i na otázku, zda i další generace budou znát BOTASKY.👟👟
Děkuji a přeji, ať se plány daří naplňovat.

Datum: 30.03.2023

Alternativní způsoby čištění odpadních vod

Alternativní způsoby čištění odpadních vod v obcích bylo naším tématem při návštěvě obce Vraclav. 
Společně s Davidem Šimkem jsme se setkali se starostou obce Pavlem Osinkem a jeho dlouholetým předchůdcem Oldřichem Koblížkem. Po představení obce jsme se věnovali právě problematice odkanalizování malých obcí. A protože zde mají připravený projekt tzv. dočišťovacích jezírek, jeli jsme se na několik již funkčních podívat. Dohodli jsme se, že k tomuto tématu uspořádáme seminář a prověříme platnou legislativu. 
Díky za pozvání a hodně zajímavé téma.👍

Datum: 30.03.2023

První Káva s poslancem

Káva s poslancem, díl 1. ☕ Při premiéře jsme se zaměřili na biodiverzitu. Skvělý základ k pozdější debatě dal svou přednáškou Vlastimil Peřina, vedoucí Správy CHKO. Těší mě, že téma přilákalo starosty, zástupce spolků i další milovníky pestré přírody. 🌿 Vznikl tak mix místních příběhů, zkušeností i tipů, jak o krajinu pečovat. To vše podtrhla příhodná výstava Východočeské muzeum s názvem Kdy jste je viděli naposledy?, na tu si určitě zajděte. 👍 Děkuji všem za účast i cenné poznatky a těším se na viděnou při dalším setkání. Už teď vymýšlíme téma. 🙂

A proč je tedy biodiverzita důležitá? 🤔 Díky ní panuje v přírodě rovnováha. Jednotlivé druhy jsou na sebe navázané, třeba v rámci potravního řetězce, a kdyby vyhynul jeden, může to spustit dominový efekt a vyhynutí dalších. Rozmanitá příroda je samozřejmě krásná a nenahraditelná z estetického hlediska. 🌷 A v neposlední řadě živočichové a rostliny jsou pro nás potravou, léčivy, surovinami a materiálem pro další výrobky. 

To je dost důvodů k tomu, abychom se o přírodu starali se vší odpovědností. Asi není překvapením, že největším narušitelem biodiverzity je člověk. Mám ale pocit, že si to uvědomuje stále více lidí, často i nastupující generace, a téma ekologie obecně nabývá na významu. Jen tak dál! 👏

P. S. Za výborné občerstvení a tu slíbenou kávu již tradičně děkuji Café Robinson

Datum: 28.03.2023