Články - kompletní výpis


Adventní Káva s poslancem


Poslední Káva s poslancem v roce 2023 byla oproti těm minulým trochu netradiční, ale stejně příjemná. Tentokrát nebylo na programu žádné aktuální téma ani zapálená diskuze. Společně se starosty, Starosty a zástupci nejrůznějších organizací jsme si spíše povídali – o Vánocích, o uplynulém roce a také o výzvách, které nás v příštích měsících čekají. A že jich není málo. 

Příjemnou a neformální atmosféru pomohli navodit lidé ze střediska Výměník. Těší mě, že se podařilo navázat na loňský rok, takže i letos se zasedací místnost mé poslanecké kanceláře proměnila v improvizovanou galerii obrazů a dalších výrobků, které vytvořili klienti s duševními onemocněními. Musím říct, že to byly parádní kousky. Důkazem je krásná suma, kterou středisko získalo jejich prodejem. 

... číst dále


Minulý týden jsem trávil celý mezi Vámi...


 O pondělním otevírání automatizované prodejny v Hlinsku jsem Vás již informoval, a protože je velká řada dotazů na tento způsob prodeje, tak se k tomuto tématu vrátím v samostatném článku.

 

V úterý jsem velice rád přijal pozvání od krajské Agrární komory na konferenci s důležitým tématem cen potravin. Diskutovalo se i o konsolidačním balíčku a rozpočtu na příští rok. Na konferenci vystoupil prezident Agrární komory a prezidentka Potravinářské komory. Velice si cením možnosti vystoupit se svojí reakcí a obhajobou nutných vládních kroků. Můžeme mít různé pohledy, ale musíme spolu hovořit.

Středu a čtvrtek jsem strávil ve Zlíně na celostátní konferenci Sdružení místních samospráv, pořádané při příležitosti výročí patnácti ... číst dále


Ohlédnutí za minulým týdnem


Mám – li se ohlédnout za minulým týdnem, tak musím trochu netradičně začít pátkem. 17. listopad je svátkem svobody a demokracie. Važme si toho a nepovažujme to prosím za samozřejmost. Po položení květin a zapálení svíček na Národní třídě následovala výborná diskuze s Vítem Rakušanem a Danuší Nerudovou. Debatu moderovala Iva Pazderková a podařilo se jí dát politice lidský rozměr. Hodně mě potěšil zájem mladé generace.

V předcházejících dnech jsem se hodně věnoval mým oblíbeným tématům – službám, obchodům a aktuálně hodně sledovaným cenám potravin. Sešel jsem se s předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu i Asociace Českého tradičního obchodu. Řešili jsme i aktuální otázky související se zaváděním automatizovaných prodejen a potřebu nutných legislativních ... číst dále


Další pracovní týden je za námi. A jaký byl?


Sobotní hasičský Superpohár v obci Vítějeves zakončil hodně pestrý pracovní týden.

Pondělí patřilo tradičně regionu. Po dopolední návštěvě zemědělského podniku v Horním Bradle jsem odpoledne v poslanecké kanceláři přivítal ředitele firmy Tvar Pardubice a následně zástupce sociálního podniku Robinson. Bavili jsme se o problémech, které je nyní trápí a momentálně by zde rádi pořídili konvenktomat pro posílení pekařské kapacity. 

Úterý a středu zabrala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny a již třetí snaha opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Oba dva dny se jednalo do pozdních nočních hodin a místo věcné diskuze často převládaly silné emoce a osobní útoky. I toto je demokracie a buďme za ni rádi. Po více než třiceti hodinách vláda svoji pozici pohodlnou většin ... číst dále


Veřejný prostor může být krásný


Jak přistupovat k architektuře na obcích? Nad touto otázkou jsme se při další Kávě s poslancem zamýšleli společně s architektkou Terezou Šmídovou a více než dvacítkou starostů a zastupitelů, pro které je tato problematika denním chlebem. Děkuji jim tímto za účast. V článku jsou ve stručnosti uvedené některé myšlenky, které zazněly. 

Setkání mělo příznačný podtitul „veřejný prostor může být krásný”. Při plánování projektů se často zaměřujeme na užitečnost a funkčnost, ideálně za co nejméně peněz. Krása je ale důležitá. Jak říká paní architektka, lidé chtějí žít v atraktivním a přitažlivém prostředí. Už jen samotná rekonstrukce bytu může pozitivně ovlivnit jeho obyvatele. Stejně zafunguje i revitalizace náměstí. Nehledě na to, že atraktivní veřejné ... číst dále


Jak fungují dotace v české ekonomice?


V dnešním článku se podíváme na dotace a jejich fungování v české ekonomice, a to zejména v souvislosti s aktuálním projednáváním konsolidačního balíčku ve Sněmovně. Významnou součástí je totiž právě škrtání některých národních dotací.

Pojmem dotace se v ekonomii rozumí peněžitý dar nebo daru podobná peněžitá úhrada ze strany státu nebo územně správního celku nějakému subjektu v zájmu snížení ceny určitého statku, jehož poskytování je ve „veřejném zájmu“. V naší ekonomice jsou dotace dvojího typu. Národní - jejich tituly vypisuje Česká republika a sama ze svého rozpočtu je vyplácí a evropské - ty vypisuje Evropská unie a platí je ze svých prostředků. U obou typů dotací se v některých případech počítá i se spoluúčastí příjemce. 

Někteří poslanci mluví v souvislosti s kon ... číst dále


Obstrukce ve Sněmovně


Minulý týden jsme ve Sněmovně skončili až po půlnoci. Museli jsme toho schválit tolik, když jsme jednali přes deset hodin, že? Omyl. Jako ostatně vždycky, když se ve Sněmovně začíná projednávat jakýkoli bod, došlo i na obstrukce. Jak vlastně fungují?

První obstrukční taktikou je navrhování nových bodů na pořad schůze. Každý poslanec může na začátku schůze navrhnout libovolný bod k projednání a také ho neomezeně odůvodňovat. A tak se stává, že se na začátku schůze přihlásí několik poslanců, navrhují body a řeční dlouhé hodiny, kdy je údajně odůvodňují. Na první bod se dostalo až po osmi hodinách. Během dalších jednacích dnů, kdy už je pořad schválen, jej každý poslanec může rovněž navrhnout doplnit. Tady už jsou poslanci limitováni pěti minutami na odůvodnění - avšak kromě přednost ... číst dále


Ohlédnutí za minulým týdnem


Vítání občánků, oslava výročí v Trhové Kamenici i pietní akt k připomenutí 81. výročí heydrichiády na Pardubicku. To byl můj víkendový program. Ale pojďme to vzít postupně.

Začátek týdne byl ve znamení živé pondělní besedy se žáky ZŠ Trhová Kamenice. Beseda se konala v rámci projektu pro 8. a 9. třídy.  Žáci se zajímali o činnost Poslanecké sněmovny i náplň práce jednotlivých poslanců.  V rámci návštěvy proběhla příprava sedmi projektů, přičemž úkolem žáků bylo odprezentovat a vzájemně nalézt shodu na projektu, který budou realizovat. Vyhrál projekt „sedací vaky.“ Vytvoření místa za účelem odpočinku a scházení se. Naše setkání mělo přesah, bavili jsme se totiž nejen o Sněmovně, ale i o důležitosti zapojování se do veřejného života, například prostř ... číst dále


Shrnutí výborového týdne


Uplynulý týden byl v poslaneckém kalendáři označen jako výborový. Hlavním bodem bylo středeční jednání zemědělského výboru, který se zabýval především otázkou kontrol kvality dováženého obilí a dalších komodit z Ukrajiny. Výbor byl informován, že se u nás výskyt závadných surovin nezjistil a kontroly pokračují i nadále. Jednání výboru předcházel seminář s tématikou komunitní energetiky v zemědělství. Zajímavé prezentace i následná diskuze.  

V týdnu jsem navštívil řadu obcí a podniků v našem kraji. Morašice, Trstěnice, Čistá, Prachovice a Slatiňany. Diskutovali jsme o aktuálních problémech, které řeší obce a města ve své každodenní činnosti. Seznámil jsem se s připravovanými projekty i s návrhy na úpravy, které by ob ... číst dále


Týdenní souhrn


Zkrácený pracovní týden začal úterkem. Na Zemědělském výboru jsme řešili aktuální vývoj v problematice cen potravin. Dalším nosným tématem byla novela zákona o myslivosti. Pokračovali jsme výjezdním zasedáním do Kamenice nad Lipou, kde se za účasti ministra zemědělství diskutovalo s řediteli jednotlivých povodí.  Z diskuze vyplynula potřeba pravidelné komunikace jednotlivých povodí se samosprávami. 

Výbor pokračoval do středy, kdy jsme navštívili místní rybí sádky. Večer byl ve znamení kultury. Rád jsem totiž přijal pozvání od Českého rozhlasu na vyhlášení ankety „Neviditelný herec století.“ Akce se konala v rámci oslav sta let Českého rozhlasu. 

Ve čtvrtek se konal Volební výbor. Zde zaznívaly především pojmy svo ... číst dále


Další nabitý týden za námi...


Hlavní zprávou uplynulého týdne je schválení novely stavebního zákona, kterou jsme projednali ve shodě s opozicí při pátečním jednání. Novela výrazně zrychlí a zjednoduší stavební řízení, a to při zachování kompletní sítě stavebních úřadů.

A jak probíhal celý týden? Nesl se ve velmi rychlém tempu. V pondělí jsem přijal pozvání vedoucího správy CHKO Železné hory Mgr. Vlastimila Peřiny a navštívili jsme přírodní rezervaci Maršálka. Provádí se zde revitalizace spočívající ve stabilizaci vodního režimu. Odpoledne jsem pokračoval rozhovorem s redaktorem Českého rozhlasu na téma služeb na venkově. Ostatně k tomuto tématu směřoval celý týden. 

Úterý a středa patřily zemědělství. S kolegy jsme zastupovali zemědělský výbor při jednání s& ... číst dále


Poslanecký týden aneb „venkov je hlavně krásnej”


Máme za sebou další poslanecký týden. Tentokrát jsem hodně času věnoval návštěvám menších obcí a jejich starostek a starostů, zavítal jsem ale i do školy nebo do mlékárny.

V pondělí jsem si střihl trochu netradiční natáčení podcastu o životě na venkově i o novinkách, které by mohly tento život zpříjemnit. Pustit si ho můžete na https://www.youtube.com/watch?

v=NDFUb80d_Js&t=2s. Odtud je také sice nespisovný, ale myslím si, že pravdivý titulek tohoto souhrnu.   

Odpoledne jsem se jako starosta společně s dalšími kolegy setkal s radou Pardubického kraje a navečer den uzavřela schůzka oblastní organizací STAN Svitavsko. O ... číst dále