Články - kompletní výpis


Další regionální týden je za námi...


Je za námi další poslanecký týden. Tentokrát jeho souhrn vezmu od konce.

Týden vyvrcholil nedělními dožínkami, neboli dnem zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje. Prvním bodem byla v areálu krásného Pardubického zámku konference na téma Strategický plán a budoucnost českého zemědělství a venkova. Nechyběli na ní zástupci Senátu, Sněmovny, zemědělců ani samospráv. Byla to velmi důležitá a podnětná zhruba dvouhodinová debata. Díky za ni. 

Ze zámku jsme se přesunuli na Pernštýnské náměstí, kde už byly v plném proudu dožínky. Vážím si, že jsem jako místopředseda zemědělského výboru dostal od Regionální agrární komory Pardubického kraje možnost pronést na pódiu pár slov a společně s kolegy ocenit nejvýkonnější zemědělce v regionu. Celá akce se moc vydařila. Svěd ... číst dále


Shrnutí regionálního týdne


Zatímco si děti kroutily poslední dny ve školách a už se pomalu viděly na prázdninách, my jsme měli na programu poslanecký týden určený pro práci v regionu. A nejen v něm, jak se ukázalo v úterý, kdy jsem vyjel až do krásného Českého Krumlova. 

Ne za památkami, ale do nově otevírané samoobslužné prodejny. Podobně jako ta ve Strakonicích, kde ji firma Coop otevřela před třemi měsíci, i v Českém Krumlově bude zákazníkům přístupná nonstop. Jen je dvakrát tak větší a má proto i širší sortiment. Přes den v ní bude tak jako v jiných prodejnách obsluha, v noci se dovnitř zákazníci dostanou jen za pomoci bankovní identity a nákup zaplatí u samoobslužné pokladny. Nakupovat zde mohou jen dospělí, protože v nabídce je i alkohol. Podle provozovatelů se koncept samoobslužné prodejny ve St ... číst dále


Otevřeno 24/7. V Českém Krumlově je největší samoobslužná prodejna


Po Strakonicích má svou samoobslužnou prodejnu i Český Krumlov, dokonce největší svého druhu u nás. Také tady bude fungovat 24 hodin 7 dní v týdnu – během dne s personálem, v noci jen za pomoci bankovní identity a samoobslužné pokladny. Rád jsem nový obchod viděl na vlastní oči. Věřím, že tento koncept je přenositelný i na menší obce. 

Vůbec první samoobslužnou prodejnu otevřela společnost Coop ve Strakonicích zhruba v polovině března, takže funguje přes tři měsíce. Podle zástupců firmy se jí zatím daří a je rentabilní. Tím, zjednodušeně řečeno, nočním režimem už prý prošly tisíce lidí. Zatím bez větších zádrhelů, technologie je provozuschopná. Liché byly také obavy z krádeží, policie sem zatím nemusela vyjíždět ani jednou.

Nová prodejna v Českém Krumlově je přibližně d ... číst dále


CHKO Železné hory slaví 30 let


Ve čtvrtek a v pátek se na Středním odborném učilišti včelařském v Nasavrkách konala oslava 30. výročí od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Oslava nebyla úplně oslavou, jak by se dalo očekávat, ale především odbornou konferencí. Akce se konala pod záštitou poslance Tomáše Dubského a náměstkyně ministryně životního prostředí Evy Volfové. 

Biodiverzita krajiny, problematika luk nebo cestovní ruch v chráněných krajinných oblastech. To jsou některá z témat prezentací, které na konferenci zazněly. Kromě řady odborníků z organizací, které se péči o přírodu věnují, se jí zúčastnili i starostové okolních obcí. Po celodenní odborné konferenci byla na programu večerní prohlídka areálu školy a druhý den exkurze po krásách Železných hor. 

„V Železných horách ži ... číst dále


Ohlédnutí za regionálním týdnem


Máme za sebou další poslanecký týden vyhrazený pro práci v regionu. I když ho o jeden den zkrátily Velikonoce, i tak jsem stihl řadu podnětných jednání a návštěv. Tady je stručný souhrn.

V úterý jsem navštívil obec Svratouch a starostu Jiřího Sochu. Musím zmínit, že pan starosta je ve funkci už od roku 1990, což je obdivuhodná výdrž a také důkaz, že je to člověk na svém místě. Dokládá to i spousta projektů, které prosadil a také plánuje. Bavili jsme se o rekonstrukci obecního úřadu a hasičské zbrojnici. Předal mi i cenný poznatek, a sice že je podle něj potřeba, aby stát navýšil finanční podporu při přípravě zasíťovaných obecních parcel.

Ve středu jsem přijal pozvání na Střední odborné učiliště včelařské v Nasavrkách, kde rovn ... číst dále


Shrnutí regionálního týdne


Regionální týden jsem zahájil mimo region – zastupováním zemědělského výboru na Ovocnářských dnech v Hradci Králové. Na programu byla řada zajímavých vystoupení a jsem rád za následnou neformální diskuzi u „kulatého stolu”. Zde jsme hovořili o tématech jako potravinová soběstačnost a bezpečnost, regionální produkty a propojení s obchodními řetězci.

Úterní odpoledne jsme rádi přijali pozvání na otevření první expozice Paměti národa u nás. Paměť národa je mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století.Pardubice jsou prvním městem v České republice, kde je expozice otevřena. Oceňuji interaktivní formu výkladu, která zajisté přiláká i mladou generaci. Informace o projektu naleznete na https://www.pametnaroda. ... číst dále


Ve Strakonicích otevřeli první samoobslužnou prodejnu. Jak funguje a jaké jsou její (ne)výhody?


Ve Strakonicích dnes firma COOP otevřela vůbec první ryze samoobslužnou prodejnu v ČR. V ní si mohou lidé nakoupit třeba i ve tři ráno, aniž by tam musel být personál. Postačí mobilní aplikace. Zároveň to neznamená, že by prodavačky přišly o práci. Přes den bude prodejna fungovat jako každá jiná. V samoobslužnou se promění na večer a noc, kdy je návštěvnost výrazně nižší. 

Vím, že tahle novinka může v někom vyvolat strach, že jde o další postupný krok, kdy lidskou práci nahrazují stroje. Tak to není. Jde spíš o doplňující službu pro ty, kteří buď chtějí nakupovat sami v klidu nebo třeba pracují na směny a domů se vracejí nad ránem. Zaměstnávat na tuto dobu prodavačky by se provozovateli prodejny nevyplatilo a dost možná by ani žádné nesehnal. 

Jsem nadále přesvědče ... číst dále


Asociace českého tradičního obchodu


Dnes jsme se společně s předsedkyní Výboru pro životní prostředí paní Janou Krutákovou sešli s předsedou představenstva Asociace českého tradičního obchodu panem Pavlem Březinou. Tématem rozhovoru byla diskuze o třídění odpadu s možností zavedení vratných PET lahví z pohledu obchodníka. V druhé části jsme se věnovali fungování obchodů v malých obcích a možnostech většího zapojení místních producentů včetně zemědělců. Řeč přišla i na dotační titul Obchůdek 2021+ a zkušenosti z jeho zavedení.

... číst dále


Schůzka s Rekonstrukce státu


První březnový den jsem se sešel se zástupci organizace Rekonstrukce státu. V první části naší schůzky jsem byl seznámen s činností této organizace a byl mi představen dokument „12 opatření pro dobrou správu státu.“ Rekonstrukce státu se věnuje především boji s korupcí a snaží se zlepšit fungování státních institucí a politických stran.

Dále jsme diskutovali o aktuálních tématech a problematice, které se věnuji. Otevřel jsem otázku výběrových řízení především na malých obcích, kdy je většinou soutěženo na nejnižší cenu a není možné zohlednit reference a osobní zkušenosti. Informoval jsem o zkušenostech kolegů z území a navrhl některá opatření, která by měla vést k lepší efektivitě při zachování požadované transparentnosti. Domluvili jsme se, že se ... číst dále


Návštěva potravinové banky a Oblastní charity Nové Hrady


Slyšeli jste pojem potravinová banka?

Dnes jsem rád přijal pozvání od předsedkyně Potravinové banky Pardubice, z. s. Blanky Vopařilové k prohlídce provozovny v Chotovicích. Zaujala mě precizní logistika, kdy v relativně nízkém počtu zaměstnanců musí obsáhnout celý Pardubický kraj.

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je odběratelským dobročinným organizacím. Skrze ně se potraviny dostávají k lidem v nouzi, především seniorům, rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám a lidem bez domova. Služby potravinové banky mohou využívat i obce a města pro své občany.

Součástí schůzky byla prezentace Oblastní charity Nové Hrady, která sídlí ve stejném objektu. Měl jsem možnost nahlédnout například do terapeutických dílen a venkov ... číst dále


Petice za redefinici znásilnění v trestním zákoníku


Chce to souhlas!

Děkuji spolku Konsent a Amnesty International ČR, že aktivně upozorňují na absenci souhlasu nebo dobrovolnosti v současné definici znásilnění, stejně jako na domácí a sexualizované násilí. Znásilnění zažije každá desátá žena a každý třicátý muž. Ne každé však provází krveprolití, například i proto, že oběť pachatele zná, a proto se mu nebrání, i když je paralyzovaná strachem. Dnes jsem společně s dalšími poslanci STAN podpořil happening před Poslaneckou sněmovnou a podepsal petici za redefinici znásilnění v trestním zákoníku.

Když to nechce, tak to nechce!

... číst dále


Další setkání v rámci regionálního týdne: Bohdalov, Maleč, Jeřišno


Čtvrteční cesta mě zavedla do sousedního kraje. Schůzku se starostou městyse Bohdalov - panem Arnoštem Judou jsme si slibovali už delší dobu. V Bohdalově řeší problém s provozováním služby Pošta Partner, kdy provozovatel požaduje po obci finanční příspěvek, jinak hrozí uzavření pobočky. Bohužel se v poslední době jedná o stále častější problém, který zasahuje do rozpočtu řady obcí. Diskutovali jsme i o provozu místní prodejny, kde je obec v podobné situaci. Pan starosta je aktivní také v oblasti zemědělského hospodaření, a tak mě zajímal jeho názor na současnou dotační politiku.

Cestou zpět jsem se zastavil v obci Maleč a navštívil místní zemědělský podnik. Pan Vít Šimon mi představil firmu, navštívili jsme i provoz. A když už jsme byli v této oblasti, tak jsme se po ... číst dále