Články - kompletní výpis


Další letní shrnutí...


Ohlédnutí za minulým týdnem bude hodně poslanecké, neboť jednala sněmovna a v některých dnech do pozdních nočních hodin. Na programu totiž bylo i první čtení novely mediálního zákona a proti té se opozice velmi silně vymezuje a dopředu avizovala obstrukční jednání. Veřejnoprávní média jsou nepostradatelnou součástí demokratické společnosti a je důležité zachovat jejich nezávislost. Určitě nás čekají četné diskuze v Mediálním výboru i v rámci druhého čtení. Zároveň se vede celospolečenská debata o důležitosti nezávislosti médií na politicích, a to je dobře. A když už zmiňuji Mediální výbor, tak na mimořádném jednání byl minulý týden zvolen nový předseda a stal se jím Patrik Nacher. Aleš Juchelka odstoupil z důvodu zvolení do funkce místopředsedy Poslanecké s ... číst dále


První prázdninový týden


První prázdninový týden byl v Poslanecké sněmovně „výborový“, ale týdenní ohlédnutí začnu regionálním pondělím. Ve Vraclavi se konal krajský sněm STAN kde se schvalovala kandidátka do krajského zastupitelstva. Jak již bylo dříve avizováno, tak jedničkou naší kandidátky je radní Pardubického kraje Michaela Matoušková. Míša dokazuje, že je skvělou volbou a byla by i výbornou hejtmankou.

V úterý jsem se účastnil hodně zajímavé schůzky na Ministerstvu průmyslu a obchodu jejímž hlavním tématem byla podpora automatizovaných prodejen. Přítomna byla i ředitelka SMS ČR Jana Přecechtělová, a právě obce mohou svým aktivním zájmem sehrát důležitou úlohu při zavádění do praxe.

Ve středu jsem s Podvýborem pro potravinářství, veterinární činnost a živočišnou výrobu navštívil několik podnik ... číst dále


Poslední červnový týden...


Poslední červnový týden byl opět velmi rušný, ale také plný inspirací a zajímavých setkání.

Regionální pondělí jsem začal na výjezdním zasedání Pracovní skupiny pro služby na venkově při SMS ČR. Tentokrát jsme se sešli v obci Přerov nad Labem a pan starosta Jiří Beneš má skutečně co představit. Řada skvělých projektů od rekonstrukce rybníka v centrální části obce až po veřejnou toaletu, kterou si otevřete platební kartou. Ale také POLPOINT, kde můžete na dálku podat ohlášení na POLICII. V rámci pracovního jednání se hodně řešila připravovaná legislativa směřující k povinnému zálohování části nápojových obalů proti čemuž se zastoupené obce vyhrazují velice negativně.

Od úterý zasedala Poslanecká sněmovna a na programu bylo i odsouhlasení ... číst dále


Souhrn minulého týdne...


Ohlédnutí za minulým týdnem začnu nedělním pietním aktem v osadě Ležáky. Uctění památky vyvražděných občanů této malé vesničky se zúčastnil prezident republiky, zástupci Senátu i Poslanecké sněmovny. Je důležité si tyto události neustále připomínat.

Minulý týden byl hodně návštěvní a o většině událostí jsem Vás průběžně informoval. Nyní tedy krátké shrnutí, které začnu pondělní návštěvou místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věry Kovářové a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jany Krutákové v našem kraji. Den jsme zahájili pracovní snídaní v kavárně Kosatec za účasti zástupců sociálních podniků Kosatec, Výměník, Amalthea a Domova sociálních služeb Slatiňany. V příjemné atmosféře jsme diskutovali aktuální problémy trápící tuto oblast. Následoval ... číst dále


Ženy na tahu


Pardubice – Slatiňany – Veselý Kopec – Dřevíkov. To byly zastávky mé pondělní cesty po regionu. Tentokrát jsem ji absolvoval s „Ženami na tahu“, tedy 1. místopředsedkyní PSP ČR Věrou Kovářovou a předsedkyní Výboru pro životní prostředí Janou Krutákovou, a částečně také s kolegou poslancem Jiřím Hájkem. Během nabitého dne jsme se setkali s desítkami lidí a hovořili s nimi o životním prostředí, zemědělství, sociální péči i školství.

 

Začali jsme pracovní snídaní v pardubickém centru Kosatec a to za účasti nejen „domácích“, ale také se zástupci Domova sociálních služeb Slatiňany, organizace Amalthea a střediska Výměník.

 

Kosatec zaměstnává a pomáhá s integrací do společnosti osobám se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Sami jsme ochutnali, že skvěl ... číst dále


Klasické ohlédnutí za předchozím týdnem...


Sobotní role oddávajícího zakončila můj týden. Je to vždy výjimečná událost, když na malé obci oddáváte a musím říci, že tentokrát to pro mě byla premiéra přímo v naší místí části, tak hodně štěstí novomanželům.

Minulý týden byl tzv. variabilní a od úterý jednala Poslanecká sněmovna. Na programu bylo třetí čtení „korespondenční volby“. Ale probíhaly i interpelace a řada druhých čtení. V Praze jsem stihl i další zajímavé události. 


Třeba ve středu to byla komentovaná prohlídka Armádního muzea na Žižkově zakončená zahájením výstavy tematicky věnované válečnému roku 1944. Velké uznání autorům a určitě doporučuji ke zhlédnutí. 

Ve čtvrtek jsem nejprve stihl krátce navštívit seminář na téma chráněných krajinný ... číst dále


I minulý pracovní týden byl nabitý...


Minulý týden se nesl v očekávání voleb do Evropského parlamentu. V pondělí jsme se společně sešli v Pardubicích v parku Na špici a během pro Evropu pozvali lidi k volbám. Získali jsme dva mandáty a jsem přesvědčen, že naši zástupci Danuše Nerudová a Honza Farský mají Evropě co dát.

Před tím jsem absolvoval několik schůzek v regionu. S manažerem naší Místní akční skupiny jsme řešili energetickou koncepci a s dodavatelskou firmou upřesňovali podrobnosti k přestavbě prodejny na poloautomatizovaný provoz. Chceme-li, aby nám lidé chodili nakupovat, musíme jim nabídnout kvalitní prostředí. K pondělku ale patřilo i pietní setkání na pardubickém Zámečku. Připomenutí uplynutí 82 let od kruté nacistické msty.

Protože b ... číst dále


Přináším první červnové ohlédnutí


Tentokrát začnu ohlédnutí netradičně připomínkou události, která nás teprve čeká. V pátek a v sobotu se konají volby do Evropského parlamentu, a to je ta chvíle, kdy si vybíráme, kdo se bude podílet na chodu Evropské unie příštích pět let. Přijďte podpořit kandidáty, kteří chtějí Evropu tvořit. A klidně využijte možnosti podpořit své dva kandidáty preferenčním kroužkem.

A nyní již zpět k uplynulému týdnu. Byl to tzv. sněmovní týden a hlavním bodem programu bylo první čtení „důchodové reformy“. Jednání byla dlouhá, ale diskuze většinou poměrně věcná. Pro změnu v pátek, kdy už pokračoval další program, předseda nejsilnější opoziční strany pozurážel všechny přítomné. Je smutné, že i přes řadu vzájemných výzev se nedokáže alespoň za řečnický pult přen ... číst dále


Ani tento týden jsem nezapomněl na souhrn...


Ohlédnutí za uplynulým týdnem musím začít velkou gratulací a poděkováním našim hokejistům za skvělou reprezentaci. Hokejový národ si užil krásné chvíle a ukázal, že se umí semknout.

V pondělí jsem měl možnost navštívit obec Vápenný Podol a s panem starostou a členy zastupitelstva diskutovat o současných problémech venkova. Věnovali jsme se převážně utváření veřejného prostoru. Obec se zajímavou historií má před sebou velké výzvy.

V Poslanecké sněmovně byla ve středu zahájena velice zajímavá výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita s názvem Ruku v ruce – Touha je zázrak. Fotograf v průběhu několika let fotografoval uživatele sociálních služeb a vytvořil unikátní dílo plné krásných příběhů. Některé z nich jsme si mohli i osobně vyslechnout. Výstava se koná pod záštitou m ... číst dále


A jaký byl poslední regionální týden?


Nedělním předáváním ocenění „Požární ochrana očima dětí a mládeže 2024“ jsem zakončil regionální týden. Týden plný návštěv a zajímavých setkání. Mimochodem, předávání se konalo v překrásné budově Základní umělecké školy Karla Malicha v Holicích.

O jednotlivých dnech jsem se snažil Vás průběžně informovat v pravidelných příspěvcích, a tak si spíše dovolím upozornit na téma, které trochu neplánovaně provázelo celý týden. Tímto tématem je klimatická změna a s tím nutná změna přístupu k životnímu prostředí. Celodenní seminář v Hrochově Týnci se přímo jmenoval Dny pro klima, a tak se dalo očekávat, že tento bod bude tím hlavním. Co mě ale překvapilo, byl zájem účastníků o danou problematiku, a především velká řada příkladů přímo z praxe. ... číst dále


Již skoro tradiční týdenní souhrn je tady.


Dnešní ohlédnutí za uplynulým týdnem musím začít trochu netradičně a říci, že jsou chvíle, kdy se vám při čtení třese hlas. Právě tak tomu bylo v pondělí, kdy jsem se na pozvání starosty obce Hroubovice pana Marcela Samka připojil k veřejnému čtení jmen obětí holocaustu. V Hroubovicích dokazují, že i v malé obci se dají dělat velké věci, děkuji.

Úterý už plně patřilo výborovému týdnu a Zemědělský výbor projednával celou řadu důležitých bodů. Zpravodajoval jsem rámcovou pozici ČR k nařízení EU o přepravě zvířat. K diskusi jsem přizval i zástupkyni organizace Společnost pro zvířata. Je důležité znát pohled z více stran. Dále chci zdůraznit diskuzi k aktuálním problémům v zemědělství, kde se řeší následky jarních mrazů.

... číst dále


Přináším další souhrn týdne...


Přelom dubna a května nabídl první sváteční den, kdy jsme si 1.5. připomněli Svátek práce a v letošním roce společně oslavili uplynutí dvaceti let vstupu České republiky do Evropské unie. Důstojnou kulisu k zahájení oslav vytvořil koncert České filharmonie a Českého filharmonického sboru v pražském Rudolfinu. Za účasti prezidenta republiky koncert zahájil premiér a předsedkyně Evropské komise.

U přehledu uplynulého týdne se nyní vrátím k regionálnímu pondělku, kdy mě nejprve navštívila paní Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady ČMKOS Pk. Hovořili jsme o aktuálních problémech v sociálních oblastech i o důchodové reformě. Byl jsem seznámen s vývojem zaměstnanosti na Hlinecku. Děkuji za iniciování této schůzky a těším se na další setkán ... číst dále